jak zacząć na siłowni
Pierwszy dzień na siłowni? Pomożemy Ci!

Jak zacząć trenować na siłowni?

0 Shares
0
0
0

Ćwiczenie na siłowni może być na początku onieśmielające. W końcu jest ona wypełniona ludźmi, którzy wydają się być w szczytowej formie fizycznej. Ale nie daj się zwieść tym pozorom. Najtrudniej jest zacząć, ale gdy zaczniesz regularnie chodzić na siłownię i wprowadzisz zdrowe nawyki żywieniowe to rezultaty przyjdą szybciej niż myślisz. Najważniejsza jest odrobina samozaparcia, która pomoże Ci przetrwać pierwszych kilka trudnych treningów. Gdy trening wejdzie Ci w krew, siłownia może stać się nawet Twoim drugim domem.

Dlaczego warto ćwiczyć na siłowni?

Wszyscy wiemy, że zdrowie to podstawa. Ale czy w ogóle wiemy, co to naprawdę oznacza?
W pełnym tego słowa znaczeniu zdrowie jest wszystkim – to zdolność do bycia szczęśliwym, zdolność do codziennego funkcjonowania, pracy i bycia produktywnym. To nie tylko to, jak wyglądasz, ale też jak się czujesz w swoim ciele.

Jednym z efektów regularnych treningów jest uzyskanie wymarzonej sylwetki – jeśli oczywiście wystarczy nam samozaparcia

Chodzenie na siłownię może pomóc Ci osiągnąć takie szeroko rozumiane zdrowie, a nawet więcej. Ćwiczenia uwalniają substancje chemiczne w organizmie, które sprawiają, że jesteś szczęśliwszy i bardziej zrelaksowany. Trening pomaga lepiej spać, poprawia trawienie i zwiększa libido. Ćwiczenie jest również dobre dla zdrowia psychicznego. Może pomóc w obronie przed depresją i niepokojem, a także poprawić Twoją koncentracje. Dodatkowo trening pozwala utrzymać zdrową masę ciała i relacje towarzyskie.

Jak zacząć ćwiczyć na siłowni

Dobrze jest ustalić cel swoich ćwiczeń zanim przyjdziesz na siłownie. Zastanów się, czy chcesz przebiec więcej maratonów? Czy lubisz trening siłowy? Czy chcesz skupić się na elastyczności? A może potrzebujesz wyleczyć jakąś kontuzję?

Jak już będziesz to wiedzieć, to znajdź siłownię, którą polubisz: może być to duży klub sieciowy, może małe studio treningu personalnego. Dobrze by było mieć możliwość skorzystania z pomocy doświadczonego trenera personalnego, który może pomóc Ci zacząć rozpocząć zdrowo przygodę z treningiem siłowym. Jeśli mieszkasz w Katowicach i okolicy, ten temat jest prosty – idziesz do LIFT S&C, tam znajdziesz najlepszych trenerów w Katowicach, i zaczynasz treningi pod dobrymi skrzydłami.

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na trenera personalnego, możesz zacząć od treningów grupowych, lub skorzystać z bogactwa wiedzy która możemy znaleźć w Internecie.

Od jakich ćwiczeń zacząć?

Przysiady: wykonywanie przysiadów to świetny ruch całego ciała. Mogą pomóc wzmocnić nogi, pośladki i rdzeń, a także mogą pomóc w budowaniu większej ilości mięśni Niekoniecznie musisz zaczynać od przysiadów ze sztangą – możesz zacząć też od przysiadów z TRX lub z masą własnego ciała.

Pompki: Istnieje tak wiele odmian pompek, że bez problem znajdziesz wariant który możesz wykonywać nawet na początku swojej drogi treningowej. Pompki celują w mięśnie ramion, klatki piersiowej i korpusu

Wykroki są świetnym ćwiczeniem tak dla początkujących, jak i zaawansowanych adeptów siłowni

Wykroki: To świetne ćwiczenie unilateralne dla twoich nóg i pośladków. Nie tylko są one świetnym treningiem dla nóg, ale także mogą pomóc Ci poprawić stabilizację korpusu. Co ważne, wykonywanie wykroków nie wymaga wykorzystywania dużego obciążenia. Na początek wystarczy masa Twojego ciała!

Co jeść przed i po siłowni

Zanim pójdziesz na siłownię, najlepiej zjeść coś lekkiego, jak mały kawałek pełnoziarnistego tosta z masłem migdałowym lub małe smoothie. To da ci energię na cały trening, nie obciążając cię zbytnio. Nie chcesz przecież czuć się jakbyś miał cegłę w brzuchu, kiedy próbujesz podnieść ciężary lub biegasz na bieżni.

Po treningu najlepiej jest zjeść coś, co ma wysoką zawartość białka i węglowodanów. Pomoże Ci to szybko odzyskać siły po treningu i utrzyma wysoki poziom energii przez resztę dnia.

3 wskazówki ułatwiające trening

  • Zadbaj o wystarczającą ilość snu – To bardzo ważne, aby zapewnić naszemu ciału wystarczającą ilość snu.
  • Pij wodę i dbaj o nawodnienie – Upewnij się, że pijesz wystarczająco dużo wody w ciągu dnia. To pomaga wypłukać toksyny z organizmu, utrzymuje poziom energii i może również pomóc w utracie wagi.
  • Bądź cierpliwy – To naturalne, że chcesz mieć wyniki od razu, ale nie zniechęcaj się, jeśli nie widzisz żadnych po tygodniu. Gdyby tydzień treningów dawał widoczne efekty, ludzie nie ćwiczyliby przez cały rok

Podsumowanie

Teraz, gdy znasz wszystkie korzyści płynące z treningu na siłowni, nadszedł czas, na Ciebie by zacząć. Pamiętaj, że nie jesteś sam na początku drogi treningowej, i wiele osób przeszło ją przed Tobą. Dla takich jak Ty są stworzone specjalne strony, pomagające zacząć przygodę z siłownią. Porady treningowe znajdziesz między innymi na stronach:

0 Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
wspinaczka

Dlaczego warto się wspinać?

Nie jest tajemnicą, że wspinaczka skałkowa to rewelacyjna zabawa, i bardzo wciągające hobby. To świetny sposób na budowanie…
golf historia

Historia golfa

Najwcześniejsze kije golfowe pochodzą z pogańskich tradycji i gier średniowiecza. Pierwsze znane reguły golfa zostały ustalone w Szkocji…