Nie jest tajemnicą, że wspinaczka skałkowa to rewelacyjna zabawa, i bardzo wciągające hobby. To świetny sposób na budowanie pewności siebie, poprawę równowagi, siły i koordynacji, a także wyzwanie dla twojego mózgu. Opierając się na korzyściach płynących z tego prostego, ale skutecznego ćwiczenia, możesz oczekiwać, że zobaczysz szybsze wyniki w prawie każdej części swojego życia. Jednak istnieje tak wielu ludzi, którzy nie są świadomi licznych korzyści, które wiążą się z trenowaniem wspinaczki skałkowej.
Większość ludzi myśli o wspinaczce tylko z czysto fizycznego punktu widzenia, oraz jako coś, co stanowi w pewnym sensie sport ekstremalny. Korzyści ze wspinaczki to jednak znacznie więcej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o korzyściach zdrowotnych wspinaczki skałkowej i czy jest to coś, czego powinieneś spróbować, przeczytaj ten artykuł.
Wspinaczka poprawia kondycję
Wspinaczka skałkowa to świetne ćwiczenie sercowo-naczyniowe. W trakcie wspinania rośnie tętno, co skutecznie buduje i wzmacnia mięśnie sercowo-naczyniowe oraz zwiększa przepływ krwi do mózgu i kończyn. Ponadto wspinaczka skałkowa aktywuje współczulny układ nerwowy, który zwiększa przepływ krwi do rąk i nóg, pomagając zwiększyć siłę i rozmiar mięśni w rękach i nogach. Ogólnie rzecz biorąc, wspinaczka skałkowa jest świetnym ćwiczeniem sercowo-naczyniowym i może być doskonałym sposobem na poprawę wytrzymałości u osób, które np. nie przepadają za jazdą na rowerze. Wspinaczka na ściankach wspinaczkowych to także świetny sposób na podtrzymanie formy w miesiącach zimowych, kiedy jest zbyt zimno, aby wyjść na zewnątrz i biegać.
Wspinanie poprawia kondycję psychiczną…
Wspinaczka skałkowa to świetny sposób na poprawę zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia. Fizyczne i psychiczne korzyści ze wspinaczki prowadzą do bardziej zrównoważonego, wolnego od stresu życia, co jest niezwykle ważne, gdy się starzejemy. W rzeczywistości badania sugerują, że wraz z wiekiem jesteśmy bardziej podatni na stres i niepokój, co może prowadzić do zwiększonego ryzyka depresji i innych zaburzeń psychicznych. Dlatego wspinaczka skałkowa jest doskonałym sposobem na utrzymanie zdrowia psychicznego i zapobieganie tym problemom, które mogą się do ciebie wkradać.
… oraz poprawia elastyczność
Wspinaczka skałkowa jest doskonałym narzędziem do poprawy swojej elastyczności. Podczas gdy wiele sportów skupia się wyłącznie na poprawie siły lub wytrzymałości, wspinaczka wymaga także maksymalnych zakresów ruchu do tego, by można ją było uprawiać sprawnie. Wspinając się nie tylko budujemy siłę mięśni, ale także poprawiamy zakres dostępnych ruchów i dbamy o wzmocnienie mięśni posturalnych. To sprawia, że wspinaczka skałkowa jest szczególnie dobrym narzędziem dla każdego, kto spędza dużo czasu przy biurku lub na nogach (jak wiele osób).
Wspinaczka poprawia siłę chwytu i koordynację
Wspinaczka skałkowa to świetny sposób na poprawienie siły chwytu i równowagi dla osób w każdym wieku. Poprawia również równowagę – w końcu pracując na ściance wspinaczkowej lub skałkach musimy zachowywać stabilność. To cecha, która ważna jest nie tylko dla młodych osób Jest ona również kluczowa dla zachowania pionu i równowagi w miarę starzenia się. Dobra wiadomość jest taka, że siłę chwytu i równowagę budujemy podczas wspinania w sposób dla nas niezauważalny – nie musimy w ogóle o tym myśleć.
Długotrwałe korzyści ze wspinaczki skałkowej
Jedną z najważniejszych korzyści ze wspinaczki jest to, że jest to świetny sposób na pozostanie aktywnym i zdrowym przez całe życie. Na wielu ściankach wspinaczkowych, czy w popularnych miejscach wspinaczkowych możemy często trafić na starszych wspinaczy, często alpinistów. To osoby, które nierzadko mają już powyżej 60-70 lat, i prezentują niesamowitą sprawność. Wspinaczka pozwala powstrzymać procesy, które zwykle u nas się pojawiają w trakcie starzenia się, takie jak utrata siły, wytrzymałości czy zakresów ruchu. Pozostanie w ruchu jest niezwykle ważne, ponieważ może to prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym wysokiego ciśnienia krwi, wysokiego poziomu cholesterolu i zwiększonego ryzyka chorób serca i innych chorób. Dobrą wiadomością jest to, że zwykłe włączenie odrobiny aktywności na co dzień (jak np. wspinaczka) może pomóc Ci pozostać aktywnym w starszym wieku.
Podsumowując
Wspinaczka skałkowa to świetny sposób, aby zadbać o siłę i kondycję, jednocześnie poprawiając zdrowie psychiczne i elastyczność. Jest to również świetny sposób na pozostanie aktywnym i zdrowym w miarę starzenia się, a jednocześnie jest to świetny sposób na rzucenie sobie wyzwania i cieszenie się zabawnym hobby. Więc, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, czas zacząć się wspinać!