canyoning

Canyoning: wszystko co chcesz wiedzieć

0 Shares
0
0
0

Canyoning to rodzaj sportu przygodowego, który polega na wędrówce przez wodę, przez naturalne kaniony i wąwozy, aby dotrzeć do miejsc docelowych. Cała podróż jest pełna ekscytujących momentów i jedynych w swoim rodzaju doświadczeń. Będziesz narażony na piękne panoramiczne widoki; poczujesz świeże górskie powietrze; doświadczysz dzikiej przyrody, takiej jak małpy i ptaki; zbudujesz nowe przyjaźnie z innymi ludźmi, którzy również odkrywają swoją dziką stronę; i otrzymasz zastrzyk adrenaliny, którego nie może dać żadna inna aktywność. Jednak nie każdy wie, co pociąga za sobą ten rodzaj aktywności. Ten artykuł posłuży Ci jako źródło wszystkiego, co musisz wiedzieć, zanim zapiszesz się na weekend lub krótki kurs speleologii.

Co to jest Canyoning?

Canyoning to rodzaj sportu przygodowego, który polega na wędrówce przez wodę, przez naturalne kaniony i wąwozy, aby dotrzeć do celu. W przeciwieństwie do speleologii, kaniony nie są sztucznie tworzone. Dlatego podróż jest pełna ekscytujących momentów i jedynych w swoim rodzaju doświadczeń. Będziesz narażony na piękne panoramiczne widoki; poczujesz świeże górskie powietrze; doświadczysz dzikiej przyrody, takiej jak małpy i ptaki; zbudujesz nowe przyjaźnie z innymi ludźmi, którzy również odkrywają swoją dziką stronę; i otrzymasz zastrzyk adrenaliny, którego nie może dać żadna inna aktywność.

Canyoning to również świetny sposób, aby dowiedzieć się więcej o świecie przyrody. Zobaczysz miejsca, które niewielu ludzi kiedykolwiek dostaje do zobaczenia, a także dostaniesz dużo ćwiczeń podczas robienia tego. Jest to świetny sport dla tych, którzy chcą połączyć przygodę z fitnessem.

Canyoning to wspaniały, ale niebezpieczny sport. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Kaniony są piękne, ale są to również miejsca, w których można doznać kontuzji. Dlatego ważne jest, aby przestrzegać kilku wskazówek dotyczących bezpieczeństwa podczas kanioningu. Zawsze musisz mieć na sobie kask, rękawiczki (jeśli nie masz jeszcze modzeli lub pęcherzy) i ochronną koszulkę z długim rękawem, nawet jeśli na zewnątrz jest gorąco lub gdy woda jest lodowata. Nawet jeśli woda jest ciepła i płyniesz, jaskinie są pełne skał, więc nadal powinieneś nosić kask. Podczas canyoningu musisz być świadomy swojego otoczenia i swoich towarzyszy przez cały czas. Trzymaj się blisko swojego przewodnika i nie oddalaj się. Jeśli zostaniesz oddzielony od przewodnika, płyń w bezpieczne miejsce.

Buty i sprzęt, którego będziesz potrzebować

Zanim zapiszesz się na kurs lub wycieczkę, musisz wiedzieć, jaki rodzaj obuwia będzie potrzebny. Kaniony to stare, twarde granitowe powierzchnie, które mogą spowodować poważne obrażenia, jeśli masz na sobie niewłaściwe obuwie. Większość kanionów wymaga poziomu ochrony (Protection) 2 lub wyższego, co oznacza, że będziesz potrzebował solidnych butów lub obuwia, które oferują przyzwoite wsparcie kostek i ochronę kostek, goleni i stóp. Musisz również nosić długie spodnie i koszulkę z długim rękawem. Zalecana jest również warstwa wodoodporna. Można nosić trampki lub buty turystyczne, ale po dotarciu na dno kanionu trzeba będzie zmienić obuwie na oficjalne.

Ważne uwagi przed zarejestrowaniem się na kurs lub wycieczkę

Istnieje wiele różnych rodzajów speleologii, nawet w ramach jednej aktywności jaką jest canyoning. Zanim zapiszesz się na kurs lub wycieczkę, musisz być świadomy kilku ważnych czynników. Na przykład, każde środowisko speleologiczne, w którym uprawiasz canyoning ma inne zasady i przepisy, co oznacza, że musisz upewnić się, że Twój przewodnik jest usankcjonowany i certyfikowany do prowadzenia Cię przez dane środowisko.

Również doświadczenie może się znacznie różnić w zależności od tego, kto prowadzi Twoją wycieczkę. Na przykład, niektórzy przewodnicy są bardziej doświadczeni w rodzaju kanioningu, który robisz, i są bardziej prawdopodobne, aby nauczyć cię nowych technik i technik w sposób, który jest bardziej skuteczny. Możesz rozważyć, kto prowadzi twoją wycieczkę i jak bardzo są doświadczeni.

Podsumowanie

Canyoning to aktywność wysokiego ryzyka, która polega na poruszaniu się po kanionach. Dlatego trzeba być niezwykle ostrożnym podczas jej uprawiania. Powinieneś zawsze nosić odpowiedni sprzęt, przestrzegać zasad i przepisów środowiska kanioningowego, w którym się znajdujesz, i pozostać z przewodnikiem przez cały czas. Upewnij się również, że jesteś odpowiednio sprawny fizycznie, aby bezpiecznie ukończyć kurs. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, to na pewno będziesz miał niesamowite doświadczenie w speleologii!

0 Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
wspinaczka

Dlaczego warto się wspinać?

Nie jest tajemnicą, że wspinaczka skałkowa to rewelacyjna zabawa, i bardzo wciągające hobby. To świetny sposób na budowanie…
golf historia

Historia golfa

Najwcześniejsze kije golfowe pochodzą z pogańskich tradycji i gier średniowiecza. Pierwsze znane reguły golfa zostały ustalone w Szkocji…